Tek Mekanda Geçen 8 Muhteşem Film

Sizin için tek mekanda geçen film listesi derledik.Burdaki filmler düşük bütçe ile oluşturulmuş olup tek mekanda geçen film ler kategorisinde yer almaktadır.

1. 12 Angry Men – 12 Kızgın Adam – İMDB 8,9

12 kızgın adam

 

Listemize 12 kızgın adam filmiyle başlıyoruz önyargınız olacaktır “siyah beyaz film izlenir mi?” Evet izlenir.Tek mekanda geçen muhteşem bir film filmi izlerken sanki sizde ordaymışsınız hissi yaratan nadir filmlerden. Filmin konusuna gelirsek;

Genç bir adam babasını öldürme suçuyla yargılanmaktadır.12 tane jüri tartışmak için bir odada toplanırlar.Bu jürilerden 11 tanesi çocuğun suçlu olduğunu söyler ama 8. jüri(HENRY FONDA) suçsuz olduğunu söyler.Diğer jüriler ona kararını değiştirmesinde ısrar etmektedir ama tartışmadan kararını değiştirmeyecektir çünkü boş yere masum bir çocuğu ölüme göndermek istememektedir.

 

2. The Man From Earth – Dünyalı – İMDB 7.9

 

film listesi

Bir oda dolusu profesörün olduğu bol bol beyin fırtınısa yapacağınız bir film dünyalı.Her konuşmadan sonra “acaba?” sorusunu soracak ve bundan çok zevk alıcaksınız. Sadece sonu için bile izlenebilcek bir filmdir. Sonu tatmin eden nadir filmlerden. The Man From Earth ilginç konusu ve sonuyla izlenmesi gereken filmlerden. konusu;

Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman ortada hiçbir neden yokken, aniden 10 yılını ayırdığı akademiden istifa etmiştir. Şehirden gitmeye hazırlanırken veda etmek için evine gelen meslektaşları ondan neden istifa edip gitmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapmasını isterler. Arkadaşları John’un bu sessizliğine anlam verememektedirler. Önceleri suskun kalan John da neden gitmesi gerektiğini biraz geçmişe dönerek anlatmaya başlar.

 

3. Buried / Toprak Altında (2010) – IMDB 7,0

 

film listesi

 

Bir durum düşünün sizi canlı canlı gömdükleri ve üstünüzü toprakla kapadıkları.Sizi oraya kimin koyduğunu veya neden koyduğunu bilmiyorsunuz yanınızda sadece bir cep telefonu var. Havanız kısıtlı, su yok yiyecek yok. Ne yapardınız ? Ölümü mü beklerdiniz. İşte bu film size bunu anlatıyor öyle bir durumda bir insanın ne yapacağını.  Fazla uzatmadan konuya geçelim ;

 

Paul Conroy eski ahşap bir tabuta canlı canlı gömülmüş halde uyanır. Buraya onu kimin, neden koyduğunu bilemese de, kurtulmasına yardım edebilecek tek şey elindeki cep telefonudur. Zamana karşı verdiği bu savaşta en büyük düşmanları telefonun iyi çekmemesi, şarjının az kalması ve havasızlıktır. Buradan kurtulması için sadece 90 dakikası vardır.

 

 

4. Phone Booth / Telefon Kulübesi (2002) – IMDB 7.1

 

film listesi

 

Testere serisini izlemiş ve beğenmişseniz bu filmide beğeneceğinize eminim. Film başta gayet iron man’deki tony karakteri gibi başlasada sonrada işler sarpasarıyor ne olduğunu şaşırıyorsunuz. konu;

Stu Shepard, yolda yürürken bile asistanının yardımıyla iş bağlantıları yapan, bir saniye bile boş vakti olmayan parlak bir reklamcıdır. Sadece özel görüşmelerini belirlediği bir telefon kulübesinden yapmaktadır. Bir gün her zamanki gibi özel görüşmesini yaptıktan sonra kulübeden çıkarken telefon çalmaya başlar.

Shepard, telefon kulübesine girip telefonu kaldırdıktan sonra bulunduğu yerde kalakalır. New York camın önünde akmaya devam etse de, o telefonu kapatamadığı için kulübeden dışarı çıkamaz.

Kulübeyi hedef alan bir seri katil, adamı kontrol etmeye başlar. Silahın kırmızı ışığını alnında hisseden Shepard, bütün emirleri yerine getirecektir. Polis de etrafı sarmaya başlamıştır. Ve bir tanesi bu olayı bitirmeye kararlıdır..!

 

5. Tape / Kaset (2001) – IMDB 7.3

 

tek mekan filmleri

 

Ethan Hawke ve Julie Delphy’li Before Sunrise filminin yönetmeni Richard Linklater, pejmürde bir otel odasında geçen öyküyü, Stephen Belber?ın oyunundan uyarlamış. Liseden beri görüşmeyen Vince ve Johnny, yıllar sonra bir otel odasında biraraya gelip eski güzel günleri anarlar. Sohbet, eski bir tecavüz konusunun açılmasıyla renk değiştirmeye başlar. Aralarındaki konuşma içinden çıkılmaz bir hal almaya başladığında, üçüncü kişi de vakit kaybetmeden şenliğe katılacaktır.

 

6. Cube / Küp (1997) – IMDB 7.3

film listesi

 

Bu filmin yeri  bende başkadır eski yapıp bir film olmasına rağmen gerçekten kaliteli bir yapım. Filmi izlerken “ben olsam böyle yapardım” diyeceksiniz. Boş kafayla izlenmesi gereken beyninizi fazla çalıştıran filmlerden konusu;

Bir grup insan bir küp içerisinde uyandıklarında neden orada oldukları hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Nasıl oraya geldiklerini hatırlamıyorlardır. Bir yandan bu küp içinden çıkmak için fikirler üretirken bir yandan da neden orada oldukları ile ilgili ortak bağlantılar bulmaya çalışmaktadırlar.

 

7. 127 Hours / 127 Saat (2010) – IMDB 7.6

 

film listeleri

 

127 saat bir yaşam mücadelesi filmi tek mekanda geçen gerçek bir hayatta kalma filmi.Gerçek derken gerçekten böyle bir olay yaşanmış ve onu beyaz perdeye aktarmışlar izlediğiniz şey sizi çok şaşırtacak. Konusu ;

Aron Ralston kafasına estiği gibi yaşayan bir dağcı olarak, yine tek başına Utah Eyaletindeki Moab dağlarına doğru bir yolculuğa çıkar. Burada bir kayanın düşmesi sonucu kolu sıkıştığında birilerinin ona gelip yardım etmesi için ümitlidir. Aron’un kimseciklerin olmadığı bu yerde 127 saatlik esaretini anlatan film hayattaki seçimler konusunda da bir ders niteliği taşıyor.

 

8. The Breakfast Club (1985) – IMDB 7.9

 

film listesi

 

Amerikan lise hayatından beş ayrı klişe karakter kendilerini, cezalı oldukları cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmek üzere bir arada bulurlar: bir sarışın, bir anarşist, bir inek, bir sporcu ve bir entel! Disiplin delisi lise müdürünün manasız testesteron gösterileri karşısında hem kendi kendilerini, hem de ne çok ortak yönleri olduğunu keşfedecekleri bir güne dönüşecektir bu!

 

 

 

Paylaşmak önemsemektir! Lütfen desteğini esirgeme.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir