En İyi Savaşı Anlatan 12 Savaş Filmi

Sizin için En İyi Savaşı Anlatan 12 Savaş Filmi listesini oluşturduk.Savaş filmi severlerin kaçırmamasını şiddetle tavsiye ettiğimiz listemizdir. Daha fazla liste için film dizi listesini takip etmeyi unutmayın.

 

1. Dağ 2 (2016)

9,6

Dağ 2 (2016)

Oğuz ve Bekir hayatlarını tehlikeye attıkları ilk görevlerinden sonra hem rütbe olarak yükselmiştir hemde sahada kendilerini kanıtlamış 2 genç adamdır. Aradan 6 yıl geçmiş ve özel kuvvetlerde görev yapmaktadırlar. Yeni görevleri Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren bir terör örgütü tarafından kaçırılan Türk gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Fakat düşman oldukça kalabalıktır…

 

2. Ayla: The Daughter of War (2017)

9,1

Ayla: The Daughter of War (2017)

Film, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek ve çok dramatik bir hikayeyi beyazperdeye taşımaktadır. 1950 yıllarında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında bir kız bulur. Bu kız koreli ve henüz 5 yaşında yetim bir kızdır. Astsubay kızı yalnız bırakmaya gönlü razı gelmez ve yanına alıp adını Ayla ismini verir. ve Astsubay ve Ayla artık birbirinden ayrılmaz duruma geleceklerdir. Peki savaş bittikten sonra yanında Türkiye’ye getirebilecek midir? Nasıl bir mücadele vereceklerdir.

 

3. Kiyamet (1979)

8,5

Gençleri halkın üzerine napalm atmaları için eğitiyoruz. Ama komutanları uçaklarının üzerine küfürlü sözler yazmalarına izin vermiyor. Neden? Çünkü bu müstehcen!

Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi, Vietnam’da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir şekilde bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’ü öldürmektir. Kurtz’ün izini süren Willard, savaşın acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır. Joseph Conrad’ın \”Karanlığın Kalbinde\” kitabından ve karısının notlarından da faydalanarak Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri kabul ediliyor. Coppola, kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı’na uyarladı.

 

4. Zafer Yollari (1957)

8,4

-“Hangisiyle öldürülmek isterdin, süngüyle mi makineli tüfekle mi?” -“Makineliyle tabii ki." -“Bence de... İkisi de midene giren çelik parçası sonuçta ama makineli daha çabuk, temiz ve daha az acı verir değil mi?”

Stanley Kubrick’in askeriyedeki çarpık, mantıktan uzak sistemi sarsıcı bir üslupla dile getirdiği filmlerden birisi olan Paths of Glory bir grup askerin komutanlarına karşı çıkışlarını ve bunun getirdiği vahim sonuçları anlatıyor. Komutanları mevki gözeterek, salt çıkar uğruna bu askerleri bir tepeyi almak için aslında bir intihar timi olarak göndermeye çalışır.

 

5. Soysuzlar Çetesi (2009)

8,3

soysuzlar çetesi

Tek günlerda Avrupa’nın farklı 1 köşesinde Teğmen Aldo Raine (Brad Pitt), Yahudi askerler tarafından kurulan bir grubu düşmana karşı misilleme yapma amacı ile organize etmektedir. Düşmanları tarafından “Piçler” yakıştırmasıyla malûm Raine’ın grubu, Nazi Almanyasının önde gidenlerine ziyan verme misyonunu üstlenmiştir. Doğrultuda, Alman sinema oyuncusu ve glikoz casus Bridget Von Hammersmark (Diane Kruger) ile ortaklığı ile yaparlar.Shasoanna’nın kendi intikamını alma planlarını yapmış olduğu bir sinema salonunun çatısı altında hepsinin kaderleri kesişecektir.

 

6. Full Metal Jacket (1987)

8,3

full metal jacket 1987

Amerikan Ordusu ve Vietnam Savaşı, fakat bu kez Stanley Kubrick bakış açısıyla. Filmin başlarından ortalarına kadar askeri disiplinin farklı kişiliklerdeki askerler üzerinde nasıl bir etki yarattığını izliyoruz. Bu etki daha çok psikolojik bir tahribat olarak yorumlanabilir. Filmin geri kalanında savaş alanındayız ve tüm gerçekliği ile savaşı hissediyoruz . Filmin, esas olarak bir savaş filmi olması dışında özetlenebilecek bir konusu yok fakat bu konunun işlenişi savaşın insanları ne hale getirdiğini anlatmaya yetiyor. Kurguda kullanılan savaş bunu göstermek için bir araç sadece. Bu yüzden, bir ‘Rambo’ filmi beklentisi içinde olmayınız.

 

7. Dağ (2012)

8,2

Dağ (2012)

Oğuz İstanbul da büyümüş askerlik çağına gelmiş bir gençtir. Bedelli askerlik yapmayı asla istemez ve kısa dönem olarak askere gider. Bedir isimli asker ise Keçiörenden gelmiş psikolojik problemleri olan uzun dönem bir askerdir. Çok sorunlu bir asker olduğu içinde aldığı cezalar ile askerliği iki yıl uzamıştır. Oğuz’a sürekli zıt giden Bedir kendini beğenmişlik yapmaktadır. Sürekli aralarında bir anlaşmazlık vardır. Bir gün bölükten biri gelir ve telsizlerini tamir etmesini ister . Ancak bu teröristlerin bir oyunudur. Bu büyük patlamada sadece Bedir ve Oğuz hayatta kalmayı başarır. Bu iki birbirini sevmeyen askerler aralarında ki anlaşmazlıkları bir kenara bırakır hayatta kalmak için birbirlerine sıkı sıkıya bağlanmışlardır. Olumsuz hava şartları çevrelerinde olan teröristlere karşı birbirlerine destek olmuşlardır.

 

8. Kwai Köprüsü (1957)

8,2

1943'te Burma'da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson'dan adamlarına Kwai nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini istemektedir. Saito'nun amacı bu köprüyü kullanarak Japon birliklerine cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır. Saito'nun işkencesine dayanamayan Albay bir süre sonra köprünün emri altındaki mühendisler için de bir moral kaynağı olacağını düşünerek onun isteğini kabul eder. Nicholson düşmanının esiri konumunda da olsa, onun ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü yaparak onu psikolojik seviyede altetmiş olacağını düşünür. İnşaat ilerledikçe Nicholson köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını tamamen unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar...

1943’te Burma’da bir Japon esir kampının komutanı olan Saito, kampa yeni gelen İngiliz Albay Nicholson’dan adamlarına Kwai nehri üzerine bir köprü kurmalarını emretmesini istemektedir. Saito’nun amacı bu köprüyü kullanarak Japon birliklerine cephane taşıma konusunda avantaj sağlamaktır. Saito’nun işkencesine dayanamayan Albay bir süre sonra köprünün emri altındaki mühendisler için de bir moral kaynağı olacağını düşünerek onun isteğini kabul eder. Nicholson düşmanının esiri konumunda da olsa, onun ve adamlarının yapabileceğinden daha iyi bir köprü yaparak onu psikolojik seviyede altetmiş olacağını düşünür. İnşaat ilerledikçe Nicholson köprünün düşmanına avantaj sağlayacağını tamamen unutur ve onu mükemmelleştirmek için elinden geleni yapar…

 

9. Çöküş (2004)

8,2

Çöküş (2004)

Hitler ve yakın arkadaşları kendilerini sığınaklarda güvene almışlardır. Aralarında Führerin özel sekreteri Traudi Junge de vardır. Berlin artık düşmüş bir kaledir fakat Hitler, şehirden çıkmayı ve teslim olmayı kabul etmemektedir. Halkının tüm fertleri dışarıda yok edilirken o, son yolculuğuna hazırlanmaktadır. Birlikte intihar etmeden birkaç saat önce Eva Braun ile evlenirler. Cesetleri düşman eline geçmemesi için yakılır. Führerin peşinden yıllarca sadık bir şekilde gitmiş birçok insanın durumu da farklı değildir. Berlin düşerken herkesin ölümle yaşam arasında seçim yapma saati giderek yaklaşmaktadır.

 

10. Müfreze (1986)

8,1

Zenginler hep yoksulları becerir. Bu hep böyle oldu, böyle olacak..

Chris Taylorun Vietnam savaşına katılması ile başlar. Kendisinin dedesi ve babası Birinci ve ikinci dünya savaşında da savaşmışlardır. Ve daha sonra bu savaşta yaşadıklarını ve askerlerle tanışmasını ele alır. Vietnam savaşı sırasında, genç ve tecrübesiz askerlerin, savaşın vahşeti karşısında yaşadıklarını anlatır. Öldürme içgüdüleri ağır basan çavuşun, barış yanlısı askerle çelişkileri ön plana çıkmaktadır. Avcıyken av konumuna düşen müfreze, Vietnam ormanlarının zor koşullarında her kaybettiği adamla gücünü yitirmektedir.

 

11. Taegukgi hwinalrimyeo (2004)

8,1

Taegukgi hwinalrimyeo

Jin Seok ve Jin Tae Lee anneleriyle birlikte yaşayan iki kardeşlerdir. Büyük kardeş Jin Seok evlenme hazırlığı içindeyken savaş patlak verir ve iki kardeş de cepheye giderler. Bu noktadan sonra Jin Seok kardeşiyle beraber eve sağ salim dönebilmek adına kahramanlığa doğru giden bir yola girecektir. Ama şartlar iki kardeşi birbirlerinden ayırır.

 

12. Bir zamanlar askerdik (2002)

7,2

Üstündekinden işini öğren, altındakine işini öğret..!

 

 

BONUS; Savaş tanrısı (2005)

7,6

Savaş tanrısı

Orlov Amerika’da bazı işlere girecek fakat bir türlü tutunamayacaktır. Aslında hayallerinde yatan içinde saklı bir yetenek vardır. Onun emelleri büyük bir silah kaçakçılığı yapmaktadır. Önce ufak tefek işlerle başlar. Belirli bir para kazandıktan sonra işlerini büyütür ve kardeşini yanına alır. Kardeşi parayı görünce şımararak uyuşturucu bağımlısı olur bir sevkiyat sonucu onun ölümünden sorumlu olacaktır. Orlova kardeşinin ölümü büyük bir ders olacaktır bundan sonraki hayatında hataya yer vermeyecektir. İşini sağlama alan orlov üst düzey genarellerle iş birliği yapar ve hukuk açısından da bir problem olmayacaktır.

Paylaşmak önemsemektir! Lütfen desteğini esirgeme.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir